PhDr. Marie Imbrová - Oficiální webová stránka - Archiv 2009

Hledat

Přejdi na obsah

Projekty 2009


Projekty uskutečněné v r. 2009:


Listopad 2009

"HOVORY BEZ HRANIC" s PhDr. Marií Imbrovou, Městská knihovna v Praze, Mariánské náměstí, Praha 1, 23. 11. 2009

Mezinárodní český klub ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze uspořádal v pondělí 23. listopadu od 17 hodin "HOVORY BEZ HRANIC" s PhDr. Marií Imbrovou a jejím hostem, fotografkou Ivanou Weberovou.


PhDr. Marie Imbrová se během své práce na Velvyslanectví České republiky v Zimbabwe dostala do umělecké kolonie Tengenenge poblíž dolu na kámen, kde vznikají úžasná umělecká díla. "Ono místo určuje také osud všech dětí v Tengenenge narozených. Znají jen kámen, žijí s kamenem a pracují s kamenem. Není zde škola, obchod, není dostupný lékař a nefunguje spojení se světem, " říká Marie Imbrová, která se po tři roky pobytu zde - a nyní i na dálku - snaží o zlepšení podmínek pro tyto děti.

Besedu s promítáním uváděla Martina Fialková. Pořad proběhl v malém sále v suterénu Městské knihovny na Mariánském náměstí, Praha 1.

Pro všechny zájemce byl připraven časopis Český dialog. Ve prospěch komunity v Tengenenge byl nabízen k prodeji kalendář, pohlednice a korálkové ozdoby ze Zimbabwe.

Odkazy: www.cesky-dialog.net , www.kampocesku.cz

Sochy v Tengenenge, foto: Eric GaussListopad 2009

Výstava "DOBRODRUŽSTVÍ V ZIMBABWE", Barendrecht, Nizozemí, listopad 2009


PhDr. Marie Imbrová, jako bývalá chargé d´affaires ČR v Zimbabwe a jako členka Nadace Barendrecht - Louny 2002, iniciovala a zorganizovala v Barendrechtu tuto malou výstavu 6 různých zimbabwských umělců ze sochařské komunity v Tengenenge ve spolupráci s Uměleckou galerií André Nijenhuise, Knihovnou v Barendrechtu a sochařem Josem Horsmanem.


Tato výstava upoutala pozornost návštěvníků k osudu umělců v Tengenenge, kde situace není zdaleka nijak růžová.

Oficiální zahájení výstavy se konalo v pondělí 02. 11. 2009 ve 20 hod.

Odkazy: www.stedenbandbarendrecht.nl
, www.deweekkrant.nlZáří 2009

Druhý, africký křest knihy "SPIRIT OF A WOMAN - a journey through the sculpture of Lazarus Takawira", Bulawayo, Zimbabwe, 26. 09. 2009

Tato kniha od Australanky Celie Winter-Irving s fotografiemi francouzského fotografa Erica Gausse, která byla vydána a vytištěna v ČR za finanční podpory PhDr. Marie Imbrové a Francouzského institutu v Bulawayo, Zimbabwe, byla křtěna z těchto důvodů dvakrát. Český křest, spojený s výstavou 15 Takawirových soch, se konal u příležitosti otevření nových prostor Antikvariátu Fabio a Galerie Emila Juliše v Černicích u Loun dne 13. 06. 2009 za účasti více jak 90 významných hostů, čelných představitelů kulturních a uměleckých institucí.

Druhý, africký křest knihy
"SPIRIT OF A WOMAN - a journey through the sculpture of Lazarus Takawira" proběhl přímo v Zimbabwe a to během uměleckého festivalu INTWASA v Bulawayo dne 26. 09. 2009. V tomto případě byl spojený s přednáškou PhDr. Marie Imbrové o vzniku knihy a prezentací solitérních fotografií francouzského fotografa Erica Gausse. Zúčastnilo se jej na sto hostů ze Zimbabwe a JAR.

Konkrétním přínosem této oficiální prezentace knihy bylo ujednání o jejím šíření v Zimbabwe prostřednictvím Národní galerie v Harare.


Odkazy:
Francouzský institut (Alliance Française) v Bulawayo:
www.afzim.org/bulawayo/

Intwasa umělecký festival v Bulawayo (Intwasa Arts Festival KoBulawayo):
www.kadmusarts.com/festivals/ , www.zimbojam.comZáří - Říjen 2009

Výstava "AFRICKÉ SOCHY", zámek Průhonice, 18. 09. - 18. 10. 2009

Ve dnech 18. 09. až 18. 10. 2009 se uskutečnila na zámku v Průhonicích u Prahy výstava "AFRICKÉ SOCHY", organizovaná Botanickým ústavem Akademie věd České republiky a vystavovatelem Ing. Ondřejem Homolkou, na které PhDr. Marie Imbrová participovala některými svými africkými sochami.

Vernisáž výstavy se konala 17. 09. 2009 v 17. hodin na nádvoří průhonického zámku.Červen - Srpen 2009

Výstava "LAZARUS TAKAWIRA: SPIRIT OF A WOMAN", Galerie Emila Juliše, Černčice u Loun, 13. 06. - 16. 08. 2009
a
První, český křest knihy "SPIRIT OF A WOMAN - a journey through the sculpture of Lazarus Takawira", Galerie Emila Juliše, Černčice u Loun, 13. 06. 2009PhDr. Marie Imbrová na návštěvě u sochaře Lazara Takawiry

Dne 13. 06. 2009 se konala v Galerii Emila Juliše, Tylova 151, 439 01 Černčice u Loun vernisáž výstavy soch významného zimbabwského sochaře Lazara Takawiry ze soukromé sbírky PhDr. Marie Imbrové pod názvem "LAZARUS TAKAWIRA: SPIRIT OF A WOMAN" ("LAZARUS TAKAWIRA: DUŠE ŽENY") a český křest knihy "SPIRIT OF A WOMAN - a journey through the sculpture of Lazarus Takawira" ("DUŠE ŽENY - cesta sochařstvím Lazara Takawiry") od Australanky Celie Winter-Irving s fotografiemi francouzského fotografa Erica Gausse, jejíž vydání a vytištění v ČR PhDr. Marie Imbrová osobně sponzorovala ve spolupráci s Francouzským institutem (Alliance Française) v Bulawayo, Zimbabwe..Titulní strana křtěné kníhy "Spirit of a Woman"


Dernisáž výstavy se konala 16. 08. 2009.Duben 2009

Výstava soch významného zimbabwského sochaře DOMINICA BENHURY, Brusel, Belgie, 02. 04. - 03. 04. 2009

U příležitosti konání mezinárodní konference pod názvem "International Colloquium on Culture and Creativity as Vectors of Development" (Mezinárodní konference o kultuře a tvořivosti jako vektorech rozvoje), kterou zorganizovala v Bruselu ve dnech 2. a 3. dubna 2009 Evropská unie, PhDr. Marie Imbrová vystavovala sochy významného zimbabwského sochaře Dominica Benhury ze své soukromé sbírky.
Sochař DOMINIC BENHURA (na fotografii vlevo) se zúčastnil této konference i výstavy osobně. Fotografie vpravo od francouzského fotografa Erica Gausse zobrazuje jednu z prezentovaných soch od Dominica Benhury "Akrobaté" z r. 2009.

Odkaz: Dominic BenhuraLeden - Únor 2009

Studie o kamenosochařství v Zimbabwe pod záštitou Evropské unie "STONE SCULPTURE IN ZIMBABWE" 2009

V období leden - únor 2009, během svého pobytu v Harare, se PhDr. Marie Imbrová podílela na zpracování studie o kamenosochařství v Zimbabwe "STONE SCULPTURE IN ZIMBABWE", která vznikla a byla publikována pod záštitou Delegace Evropské unie v Zimbabwské republice a byla prezentována na mezinárodní konferenci pod názvem "International Colloquium on Culture and Creativity as Vectors of Development" (Mezinárodní konference o kultuře a tvořivosti jako vektorech rozvoje), které zorganizovala v Bruselu ve dnech 2. a 3. dubna 2009 Evropská unie.

Na vzniku této studie spolupracovali: Brothers Bonjisi, Chapungu Gallery, Chitumgwiza Art Centre, Delta Gallery, Dominic Benhura Studio, Friends for Ever, Lazarus Takawira Sculpture Farm, National Arts Council of Zimbabwe, National Gallery of Zimbabwe, Nyanga Craft Centre, Tengenenge Art Community.

Potřebné fotografie pro tuto studii nafotil Eric Gauss.

Zvláštní poděkování pak náleží Dominicu Benhurovi za jeho logistickou podporu a Elvas Marimu z National Arts Council of Zimbabwe za poskytnuté cenné informace ohledně sochařských komunit a dalším místním umělcům za jejich podporu a poskytnuté informace o jejich životech a podmínkách.

Titulní strana studie "Stone Sculpture in Zimbabwe"

Úvodní stránka Archiv 2009 | Projekty 2009 | Tisk a ohlasy 2009 | Fotogalerie 2009 | Africké ozvěny 2009 | Mapování stránky

free website counter

Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku