PhDr. Marie Imbrová - Oficiální webová stránka - Archiv 2010

Hledat

Přejdi na obsah

Projekty 2010


Projekty uskutečněné v r. 2010:


Prosinec 2010

2. přednáška "ZIMBABWSKÉ KAMENOSOCHAŘSTVÍ A UMĚNÍ", Velvyslanectví Zimbabwské republiky, Dakar, Senegal, 15. 12. 2010

Druhou přednášku na téma "ZIMBABWSKÉ KAMENOSOCHAŘSTVÍ A UMĚNÍ" v rámci 3. Světového festivalu černošského umění a kultur v Senegalu přednese PhDr. Marie Imbrová dne 15. prosince 2010 od 12:30 do 14:30 hod. na probíhající výstavě "ZIMBABWSKÉ UMĚNÍ", která je instalována přímo na Velvyslanectví Zimbabwské republiky v Dakaru.

Vedle již zde vystavených exponátů představí také díla světoznámých zimbabwských umělců Lazara Takawiry, Thakora Patela a Lovemore Kambudziho.

Tiskové prohlášení velvyslankyně Zimbabwské republiky v Senegalu Trudy Stevenson pro zimbabwská média "Zimbabwe se účastní 3. Světového festivalu černošského umění v Dakaru" z 15. prosince 2010 najdete zde.


Trudy Stevenson, velvyslankyně Zimbabwské republiky v Senegalu a PhDr. Marie Imbrová před novou galerií v Dakaru




Prosinec 2010

1. přednáška "ZIMBABWSKÉ KAMENOSOCHAŘSTVÍ A UMĚNÍ", restaurace La Calebasse, Galérie Art et Afrique v Mamelles, Dakar, Senegal, 14. 12. 2010


PhDr. Marie Imbrová přednáší dne 14. prosince 2010 od 18:30 hod. na téma
"ZIMBABWSKÉ KAMENOSOCHAŘSTVÍ A UMĚNÍ" ve vyhlášené tradiční dakarské restauraci La Calebasse, Galérii Art et Afrique v Mamelles, v rámci Zimbabwského galavečera, organizovaného při příležitosti konání 3. Světového festivalu černošského umění a kultur v Senegalu.


Kamenné sochy z Tengenenge vystavené v restauraci La Calebasse v Dakaru


Všichni přítomní hosté též budou moci ochutnat autentické zimbabwské kuchařské speciality jako
Sadza Nyama, Sadza Muriwo, Muriwo Hediovi a Braai Huku či Braai Boerworst.



Prosinec 2010

3. SVĚTOVÝ FESTIVAL ČERNOŠSKÉHO UMĚNÍ A KULTUR (WORLD FESTIVAL OF BLACK ARTS AND CULTURES), Dakar, Senegal, 10. 12. - 31. 12. 2010

Ve dnech 10. prosince až 31. prosince 2010 se uskuteční v Dakaru v pořadí již 3. ročník Světového festivalu černošského umění a kultur (World Festival of Black Arts and Cultures).

Úvodem slovo organizátorů:

"V r. 2010 se svět zaměří na Afriku. V srdci se sportovním zpravodajstvím z nedávného mistrovství světa ve fotbale, kontinent také slaví padesát let nezávislosti frankofonní Afriky. Je to v tomto kontextu, ve kterém představujeme třetí Světový festival černošského umění a kultur, mezinárodní akci, která byla svěřena Africkou unií jeho Excelenci Abdoulayi Wade, prezidentovi Senegalské republiky.

Zahájen prezidentem Léopoldem Sédarem Senghorem, první ročník Světového festivalu černošského umění a kultur se konal v Dakaru v r. 1966. První festival svedl dohromady lidi ze všech generací a oborů, aby si zbytek světa uvědomil boj a vytrvalost černochů tváří v tvář kolonizaci. V r. 1977 Nigérie hostila druhý ročník.

Festival v r. 2010 zprostředkuje novou vizi Afriky, Afriky volné, hrdé, kreativní a optimistické. S Brazílií jako čestným hostem, která je zemí bohatou na umělecké křížení a kulturní rozmanitost, festival bude klást důraz na dialog mezi národy a kulturami.

Přístup na festival bude volný s cílem povzbudit všechny lidi k účasti a mnoho vzdělávacích aktivit bude zaměřeno na zapojení dětí.

My všichni máme povinnost jako synové, dcery a přátelé Afriky udělat vše, co můžeme, aby tato jedinečná akce byla obrovským úspěchem, zkušeností, která podnítí africkou renesanci."

PhDr. Marie Imbrová se na žádost a ve spolupráci se zimbabwskou velvyslankyní v Senegalu Trudy Stewenson aktivně podílí již od září 2010 na výběru souboru obrazů a soch, jejich zaslání do Dakaru a přípravě expozice Zimbabwské republiky na tomto 3. ročníku Světového festivalu černošského umění a kultur, jehož zahájení je naplánováno na 10. prosince 2010. Proto také sama odlétá do Dakaru již začátkem prosince.

PhDr. Marie Imbrová, která oficiálně reprezentuje jak zimbabwského ministra školství, sportu, umění a kultury Davida Coltarta, tak zimbabwské umělce, jejichž díla jsou zastoupena na výstavě
"ZIMBABWSKÉ UMĚNÍ" na zimbabwském velvyslanectví v Dakaru jako součást 3. Světového festivalu černošského umění a kultur, bude v Dakaru od 10. do 16. prosince 2010.

Během svého pobytu v Dakaru bude mít celkem dvě přednášky o zimbabwském kamenosochařství a umění, a to tu první 14. prosince 2010 v restauraci La Calabasse, Galérii Art et Afrique v Mamelles, na kterou pak naváže oficiální Zimbabwský galavečer. Její druhá přednáška se uskuteční 15. prosince 2010 přímo na Velvyslanectví Zimbabwské republiky v Dakaru, kde je instalována samostatná výstava
"ZIMBABWSKÉ UMĚNÍ" jako součást probíhajícího festivalu.

Tiskové prohlášení Velvyslanectví Zimbabwské republiky v Dakaru "Zimbabwe vystavuje své kamenné sochy a malby v Dakaru u příležitosti 3. ročníku Světového festivalu černošského umění a kultur" z 8. prosince 2010 najdete zde.

Zvací dopis velvyslankyně Zimbabwské republiky v Senegalu Trudy Stevenson z 5. prosince 2010 na obě dvě přednášky PhDr. Marie Imbrové "Zimbabwské kamenosochařství a umění", Zimbabwský galavečer i výstavu najdete zde.

Odkazy: www.blackworldfestival.com , www.mondomix.com , www.lesoleilmultimedia.com , www.newsday.co.zw




Poselství k 3. Světovému festivalu černošského umění a kultur


"Jsem potěšen, že Zimbabwe je zastoupena na této důležité přehlídce afrického umění. Zimbabwe je známá po celém světě svými vynikajícími umělci a tento festival nám poskytuje životně důležitou příležitost předvést toto umění. Zimbabwe se stala negativní značkou v posledních deseti letech a naše naděje je, že zimbabwské umění bude hrát klíčovou roli při přeznačkování Zimbabwe v pozitivním světle, jak si to zaslouží. Zimbabwské umění je opravdu projevem mnoha nádherných aspektů a živosti Zimbabwe.

Jsme vděčni, že senegalská vláda udělala tolik pro podporu festivalu a za laskavé pozvání Zimbabwe k účasti. Jsem také vděčný za práci, kterou vykonaly velvyslankyně Trudy Stevenson a Dr. Marie Imbrová, aby zajistily, že Zimbabwe je na festivalu dobře reprezentována.

Přeji organizátorům festivalu veškerý úspěch a doufám, že účast Zimbabwe bude začátkem dlouhého spojení mezi Zimbabwe a světovým festivalem černošského umění."

David Coltart
senátor a ministr školství, sportu, umění a kultury Zimbabwské republiky


Harare, 30. listopadu 2010



Listopad 2010

2. veřejná přednáška "O VÝVOJI TENGENENGE ZA POSLEDNÍ ROK A O AKTIVITÁCH KLUBU PŘÁTEL TENGENENGE", Hotel Oldřichův Dub, U koupaliště 151, Peruc, 20. 11. 2010


PhDr. Marie Imbrová přednáší na téma "O VÝVOJI TENGENENGE ZA POSLEDNÍ ROK A O AKTIVITÁCH KLUBU PŘÁTEL TENGENENGE" dne 20. listopadu 2010 od 18 hod. v Hotelu Oldřichův Dub v Peruci. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni.



Odkazy: www.tengenenge.cz , www.oldrichuvdub.cz



Listopad 2010

Výstava "PŮVAB AFRICKÉHO ŠPERKU", Galerie Městské knihovny Louny, 02. 11. - 29. 11. 2010

Ve dnech 2. listopadu až 29. listopadu 2010 se bude konat v Galerii Městské knihovny Louny výstava "PŮVAB AFRICKÉHO ŠPERKU" ze sbírky afrických šperků PhDr. Marie Imbrové. Její slavnostní zahajení se uskuteční 4. listopadu 2010 v 17 hod. Všichni zájemci o africké umění jsou srdečně zváni.




Srpen - Říjen 2010

Návštěva PhDr. Marie Imbrové v Zimbabwe a Keni, 29. 08. 2010 - 10. 10. 2010


PhDr. Marie Imbrová navštívila ve dnech 29. srpna až 10. října 2010 znovu Zimbabwe a Keňu. Hlavním cílem této, letos již druhé její africké cesty, byla opět především pomoc dětem ze sochařské komunity v Tengenenge, Zimbabwe (více viz Zářijové návštěvy Tengenenge na
www.tengenenge.cz).

Společně s PhDr. Marií Imbrovou navštívili Zimbabwe také její dva dobrovolníci, česká designérka Lucie Kazda, žijící v Německu a student z Londýna, Richard Gracla, a oba souhlasili, že část svého pobytu stráví v Tengenenge a každý z nich tam pobýval téměř týden. Kromě práce s dětmi oba ze svého pohledu hodnotili i možnosti komunity být ekonomicky nezávislou a vytvářet stabilní podmínky pro rozvoj všech místních dětí.

Lucie Kazda se zaměřila zejména na vytipování kresebně zdatných dětí, jejichž obrázky chce společně s PhDr. Marií Imbrovou představit příští rok v březnu v německé galerii Dětského naivního malířství a proto určitý čas strávila v nejbližší škole, kam část větších dětí z Tengenenge dochází.

Poté v ateliéru sochaře Dominica Benhury v Harare pracovala na vlastní soše a společně s PhDr. Marií Imbrovou navštívila i sochaře Lazara Takawiru (více viz
dokument od Lucie Kazdy: Simbabwe 2010 - Ein soziales Kunst Projekt).


PhDr. Marie Imbrová a Dominic Benhura, září 2010
foto: Lucie Kazda


Lucie Kazda a Lazarus Takawira, září 2010
foto: Lucie Kazda

Vedle této její charitativní činnosti, PhDr. Marie Imbrová zorganizovala v září 2010 v Bulawayu úspěšnou módní přehlídku z materiálů české textilní firmy Veba Broumov a o totéž se pak chce pokusit i v r. 2011.

Na žádost zimbabwské velvyslankyně v Senegalu Trudy Stewenson PhDr. Marie Imbrová také osobně vybrala a připravila soubor obrazů a soch, které pak odeslala letecky do Dakaru a které budou tvořit zimbabwskou expozici na připravovaném 3. ročníku Světového festivalu černého umění a kultury (World Festival of Black Arts and Cultures), který se má uskutečnit v Dakaru ve dnech 10. až 31. prosince 2010.



Červenec - Září 2010

Výstava "BORN IN ZIMBABWE", Galerie Emila Juliše, Černčice u Loun, 11. 07. - 11. 09. 2010
(prodloužena do 30. 09. 2010)

Ve dnech 11. července - 11. září 2010 se uskuteční v Galerii Emila Juliše, jejímž majitelem je Pavel R. Vejrážka, Tylova 151, 439 01 Černice u Loun výstava obrazů a soch moderních zimbabwských umělců pod názvem "BORN IN ZIMBABWE" (NAROZENI V ZIMBABWE) ze soukromé sbírky PhDr. Marie Imbrové, pod záštitou PeadDr. Hynka Kmoníčka, náměstka ministra zahraničních věcí České republiky.



Budou představena díla sochaře Dominica Benhury a malířů Lovemore Kambudziho, Davida Chinyamy, Votiho Thebe a Batsirai Muskweho.

Lovemore Kambudzi: Volební den, 2008

Voti Thebe: Oslava, 2007



Vernisáž této výstavy se konala 11. července 2010 v 16,00 hod. a výstava měla končit 11. září 2010. Pro velký zájem veřejnosti však byla prodloužena až do konce září 2010.

Dne 15. srpna 2010 od 11,00 do 15,30 hod. se navíc uskutečnil v Galerii Emila Juliše DEN OTERVŘENÝCH DVEŘÍ.

Všichni milovníci afrického umění jsou tímto, jako vždy, srdečně vítáni.


Prohlášení pro tisk

BORN IN ZIMBABWE


Pod tímto názvem je otevřena od 11. července 2010 v Galerii Emila Juliše v Černčicích výstava soch a obrazů pětice předních zimbabwských autorů, kteří jsou zastoupeni v soukromé sbírce Marie Imbrové. Stejně jako v předchozím roce, rozhodla se majitelka kolekce a galerista P. R. Vejrážka uspořádat premiéru výstavy v Černčicích, kde africkému umění kupodivu svědčí.
V interiéru galerie se představí šesti sochami naprosto mimořádný sochař střední generace a národní "vlajková loď" Zimbabwe, Dominic Benhura. Jeho koncept soch v pohybu či jednotlivých přírodních kategorií jde mimo jakýkoliv proud tradičního zimbabwského umění a jeho styl se stal samostatnou kategorií současného afrického i světového umění. Benhurovy sochy zdobí přední světové a mezinárodní instituce a v současnosti je nejprezentovanějším umělcem své země.
Zimbabwské malířství je v expozici zastoupeno nepřehlédnutelnými obrazy Lovemore Kambudziho, který je výrazným komentátorem zimbabwského denního života i současného politického režimu. Jeho "flekaté" figury s výraznými karikujícími rysy již zdobí řadu světových galerií a dvěma rozměrnými plátny je Kambudzi zastoupen i v Národní galerii v Praze. Encyklopedicky je pak Kambudzi řazen mezi nejvýznamnější pointilisty současnosti.
Díla Davida Chinyamy naopak působí velmi uklidňujícím dojmem a jeho moderní nekonfliktní styl, zájem o krajinu a rodinné motivy vedly k jeho oblibě zejména v USA i západní Evropě.
Voti Thebe naopak nezastírá inspiraci bojovým uměním Zulů, kmene, k němuž má sám etnicky blízko. Na výstavě se představuje sice jen triptychem obrazů, ovšem velmi expresivních.
Výrazným symbolistou je Batsirai Muskwe, který pětici autorů doplňuje. Na svých obrazech si hraje se symboly, barvou a kompozicí. Stylově bude nejspíše návštěvníkům výstavy asociovat excelentního Mikuláše Medka…
Coby malý bonus nabízí Galerie Emila Juliše v Černčicích i pět figurálních soch, vytvořených umělci z kmene Makonde, jehož příslušníci žijí na severu Mosambiku a v jižní Tanzanii, kteří se řadí mezi čelní představitele tradičního afrického řezbářství ve východní Africe. Kromě výrazných bust jsou zde vystaveny metamorfované lidské postavy a silný "kmen života". Vzhledem k používanému materiálu - dřevu, jímž je eben a "rosewood", patří tyto řezby v uměleckém světě k vysoce ceněným artefaktům.
Záštitu nad výstavou převzal náměstek ministra zahraničních věcí ČR, pan Hynek Kmoníček, a přístupna zůstane do 11. září tohoto roku. Více informací naleznete na
www.vejr.cz/gej
Drimb / J. E. Germaister

Na vystavená umělecká díla se můžete podívat na: plazik.rajce.idnes.cz a www.jiribouda.eu

Odkazy: www.rozhlas.cz , www.africkeumeni.cz , www.africancolours.com , www.thestandard.co.zw , www.newzimsituation.com , www.eperuc.cz.web1.web4ce.cz

Odkazy, týkající se současně probíhajících výstav sochaře Dominica Benhury: www.vancouversun.com a malíře Lovemore Kambudziho: www.edcrossfineart.com , www.africancolours.com , www.africanworks.blogspot.com



Červenec 2010

"AFRICKÝ PÁTEK NA PÁTKU", zámek Pátek nad Ohří, 02. 07. 2010

Na zámku Pátek bude pod názvem "AFRICKÝ PÁTEK NA PÁTKU" v pátek 2. července 2010 oficiálně zahájena letošní letní turistická sezóna.


Obětavá paní Hubičková již po šest let dobrovolně pečuje o exponáty z předchozích výstav a expozici o historii Pátku, do které neodmyslitelně patří i Dr. Emil Holub. A právě o jeho významu a zpřístupnění jeho spisů bude opětovně hovořit PhDr. Marie Imbrová, která realizovala již tři výstavy o Dr. Emilu Holubovi, z čehož jednu v zahraničí. Do pátecké expozice dočasně zapůjčila vlastní exponáty, týkající se cestovatele Dr. Emila Holuba v Zimbabwe a několik etnografických předmětů.

Další část expozice pak PhDr. Marie Imbrová rozšířila o fotografie ze sochařské komunity Tengenenge a vystavila zde i čtyři sochy menších rozměrů ze své soukromé sbírky. Jinak paní Hubičková přivítá návštěvníky Pátku každý letní víkend.

Další informace můžete najít na
www.tengenenge.cz

Na fotografie z průběhu celé této akce se můžete podívat na
plazik.rajce.idnes.cz



Květen - Říjen 2010

Výstava "AFRICKÉ SOCHY: LAZARUS TAKAWIRA", Lázeňský komplex Strom života, Lázně Bělohrad, 29. 05. - 31. 10. 2010


V těsné blízkosti 130letých léčebných lázní v Lázních Bělohrad, uprostřed přírody, 90 minut od hlavního města Prahy, v novém, originálně řešeném lázeňském komplexu Strom života (blíže na
www.treeoflife.cz) bude PhDr. Marie Imbrová od května do října 2010 vystavovat sochy významného zimbabwského sochaře Lazara Takawiry ze své soukromé sbírky. Oficiální zahájení výstavy se uskutečnilo 29. 05. 2010 v 17 hod. a výstava potrvá do konce října 2010.


Všichni milovníci afrického umění jsou tímto srdečně vítáni.

Odkazy: www.lazarustakawira.com

Další informace o prezentaci Takawirova díla v ČR najdete na
www.africancolours.com , www.jicinsky.denik.cz nebo na www.vejr.cz/takawira a www.revuekamen.cz/zimbabwske-sochy



Květen 2010

"AFRICKÉ ODPOLEDNE", terasy a restaurace MÁNES, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1, 15. 05. 2010


"AFRICKÉ ODPOLEDNE"
v Mánesu, jehož spolupořadatelem byl i Klub přátel Tengenenge, bylo nakonec příjemnou akcí, při které nás navštívila řada přátel.

Poprvé se při této příležitosti představil nově adjustovaný soubor fotografií z Tengenenge, pořízený Ing. Ondrou Homolkou a PhDr. Marií Imbrovou, vhodně doplněný velkoformátovými fotografiemi Ivany Webereové z Tonga cesty.

V proskleném prostoru nad řekou byly instalovány sochy přivezené z Tengenenge Mirkou Sodomkovou a prezentované v předchozích letech v Botanické zahradě v Praze. O africký minibazárek se postarali studenti Husitské teologické fakulty UK a pro nejmenší návštěvníky měla Jitka Ajksnerová připravený soubor afrických kreseb na ruce a obličej.

Mimořádný ohlas měla skupina bubeníků NDIACHAS, povolaná do Mánesu na poslední chvíli Monikou Měrotskou. Co dodat, všichni jsme se snažili, aby se naši hosté s námi cítili dobře. Celkem jich přišlo asi 80 a na dobrovolném vstupném obdržel Klub 2 650 Kč, které budou použity jako vždy na podporu našich dětí z Tengenenge.

Odkaz: www.afro.cz



Květen 2010

Oficiální registrace činnosti KLUBU PŘÁTEL TENGENENGE v České republice, Praha, 04. 05. 2010

KLUB PŘÁTEL TENGENENGE v České republice byl oficiálně založen 06. 01. 2010 a oficiálně pak byl registrován Ministerstvem vnitra České republiky 04. 05. 2010 jako občanské sdružení (IČO 22869999) pod č.j. VS/1-1/79847/10-R (viz Seznam občanských sdružení v České republice na www.mvcr.cz). Zakládající členkou a předsedkyní Klubu je PhDr. Marie Imbrová.

Peněžité dary na tento projekt v Tengenenge, Zimbabwe, jsou používány pouze ve prospěch místních dětí a deponovat je můžete na bankovní účet Klubu přátel Tengenenge č. 2390465389/0800, IBAN: CZ 39 0800 0000 0023 9046 5389, BIC: GIBACZPX, u České spořitelny, Roudnice nad Labem. Pro snazší identifikaci a následné potvrzení Vašeho daru, prosím, uveďte laskavě Vaše celé jméno a příjmení a Vaše bydliště nebo Vaši emailovou adresu.


Podrobné informace, týkající se činnosti a aktivit Klubu přátel Tengenenge v České republice je možno získat na adrese:
www.tengenenge.cz



Duben 2010

Veřejná přednáška "TENGENENGE V ZIMBABWE - NEJVĚTŠÍ AKTIVNÍ SOCHAŘSKÁ KOMUNITA NA SVĚTĚ", Hotel Oldřichův Dub, U koupaliště 151, Peruc, 24. 04. 2010


PhDr. Marie Imbrová přednáší na téma "TENGENENGE V ZIMBABWE - NEJVĚTŠÍ AKTIVNÍ SOCHAŘSKÁ KOMUNITA NA SVĚTĚ" dne 24. dubna 2010 od 18 hod. v Hotelu Oldřichův Dub v Peruci. Všichni zájemci o africké sochařství jsou srdečně vítáni.




Odkazy: www.tengenenge.cz , www.oldrichuvdub.cz



Duben 2010

Výstava "STEPHEN KAPPATA - LEGENDA ZAMBIE", KNIHKUPECTVÍ ŘEHOŘE SAMSY, kavárna & minigalerie, pasáž U Nováků, Vodičkova 30, Praha 1, 14. 04. - 30. 04. 2010


Stehen Kappata (1936 - 2007) patřil od osmdesátých let minulého století mezi nejvýznamnějším zambijské malíře postkoloniální éry této země a na sklonku svého života, který prožil se svou čtvrtou manželkou poblíž turisticky atraktivního města Livingstone, se stal živoucí legendou a to jak způsobem své malby, tak životním postojem.

Zdánlivě naivní styl jeho obrazů, ke kterému se dopracoval částečně jako samouk a který později zdokonalil na výtvarných kursech v Británii, fascinuje zachycením reálií každodenního života, vypravěčskou zkratkou, vtipnou pointou a pokorou k vyprávěnému příběhu. Vynikající paměť, cit pro atmosféru doby a zejména nadhled a smysl pro humor mu umožňovaly v četných variantách rozkrývat epizody a chování koloniálních úředníků, detailně vykreslit život společnosti v novém nezávislém státě a to i včetně mužských a ženských rolí a také zdokumentovat podstatnou část sociálního a kulturního života Barotselandu, kde vyrůstal.

Ve své tvorbě neuznával žádná tabu a ve svých obrazech často konfrontoval proklamovanou růžovou současnost s neveselou realitou,poukazoval na devalvaci tradiční kultury, šíření AIDS, promiskuitu, týrání žen či korupci, zesměšňoval řadu lidských vlastností jako je závist, pomluva, hromadění majetku či neúctu k starším.

Ovšem konkrétní lidi měl velice rád, stavěl je do centra svých obrazů se všemi atributy moci či vzdělání a obklopoval je úctou. Tak také pojal několik svých obrazů historických postav z dějin Zambie a s nadšením vytvořil po roce 2005 i několik variant scény, kdy je český cestovatel Dr. Emil Holub přijat na dvoře tehdejšího vládce Sipopa.


Dr. Emil Holub a Mr. Blockley při setkání s králem Malozi Sipopa v r. 1875


Byl rozeným vypravěčem a rád vykládal obrazem příběh či drobnou moralitu, liboval si ve scénách zachycujících tradiční slavnosti jako
kuomboka (přesun krále Loziů po řece Zambezi s celým dvorem do jeho sídla) či vyšňořené procesí tanečníků v maskách při tanci kishi. Celý svůj život prožil v Zambii, byl živoucí encyklopedií místních tradic, do detailů dokázal popsat roli každého účastníka tradiční slavnosti, jeho oděv, materiál, barvu, ozdobu na ruce.


Co způsobuje domácí násilí ?


V roce 1986 se Stehen Kappata dočkal první samostatné výstavy v soukromé galerii v Lusace a od devadesátých let začal nejen úspěšně vystavovat v USA, Velké Británii či Itálii, byl cíleně vyhledáván i pro soukromé sbírky znalců afrického moderního umění.

Do České republiky se Kappatovo dílo dostalo v roce 2006, tedy v době, kdy byl již považován za nestora a výtvarnou autoritu mezi africkými autory, a bylo úspěšně představeno na řadě mimopražských výstav.

Můj prezentovaný soubor sice nemůže zachytit celý rozsah Kappatových témat, dokáže však přiblížit jeho styl a erudici.


Lidé byli zvyklí chodit ...


Odkaz: www.africancolours.com



Březen 2010

Přednáška "ZIMBABWE A SOCHAŘSKÁ KOMUNITA V TENGENENGE", spojená s výstavou afrických šperků, besedou a promítáním, v Caffe Moak, Louny, 16. 03. 2010

Ve stylové kavárně Caffe Moak v historickém centru Loun se dne 16. března 2010 od 18 hod. konala přednáška PhDr. Marie Imbrové o současné situaci v Zimbabwe a sochařské komunitě v Tengenenge.

Její přednáška byla spojena s výstavou afrických šperků z její soukromé sbírky a doplněna následnou besedou a promítáním.

Veškeré vybrané vstupné bylo věnováno na činnost ve prospěch 50 dětí předškolního věku z Tengenenge, o které se PhDr. Marie Imbrová dlouhodobě stará.

Odkazy: www.moaklouny.cz , monti.rajce.idnes.cz




Únor 2010

Charitativní výstava a aukce "KAMENNÉ SOCHY Z TENGENENGE", Harare, Zimbabwe, 19. 02. - 26. 02. 2010


Nestandardní země jako Zimbabwe vyžaduje z mého pohledu i nestandardní přístup k charitativní práci a to zejména, když si takový urputný jedinec jako já umíní, že z peněz vybraných na mých přednáškách ve prospěch komunity v Tengenenge nepustí ani dolar a ještě je během měsíčního pobytu zdvojnásobí. Chce to jen šikovný nápad a spoustu ochotných místních přátel a pochopitelně trochu znalosti o tom, co si v Zimbabwe mohu dovolit já a co velká renomovaná organizace jako je Regionální ústředí Mezinárodního Červeného kříže v Harare. Moje časté cesty do Tengenenge, cílená podpora zejména dětí (více na www.tengenenge.cz) a má léta budovaná sbírka moderního zimbabwského sochařství jsou pro vedení Mezinárodního Červeného kříže zárukou, že připravím výstavu soch z Tengenenge v Harare ve vysoké kvalitě a také, že se dokáži dohodnout na rozumné prodejní ceně. To je ostatně zcela mé riziko, celou výstavu, včetně daru pěti soch národnímu Červenému kříži Zimbabwe financuji plně já. Nicméně i můj partner je velkorysý, může poskytnout zázemí, kterým jako turista a dobrovolník rozhodně nedisponuji, auto k převozu soch, včetně materiálu k balení a dále pokryje veškeré další nezbytné výdaje, jako je tisk a rozeslání 400 kusů pozvánek. Ve své režii také plánuje velkolepé slavnostní otevření za účasti diplomatického sboru a představitelů mezinárodních organizací.

Tyto podmínky jsou částečně dohodnuty před mým příletem a tak již při přistání na hararském letišti 1. února 2010 řada mých přátel ví, že moc času na ně nemám. Chci a stěhuji se na pár dní do Tengenenge. Je období dešťů, cesty mizerné a jsem tak jedním z prvních návštěvníků, kteří letos do této největší sochařské komunity na světě, cca 150 km na sever od Harare, zatím dorazili. To, že tam chci přespat, nikoho neudivuje, musím obejít všechny rodiny svých dětí, zjistit způsob, jak jim obstarat rodné listy, aby se mohly zaregistrovat se do školy, zkontrolovat výstavbu předškolní třídy a pochopitelně vybrat sochy na výstavu. V areálu vesnice je jich rozmístěno minimálně 20 000, vymiňuji si, že se budu procházet sama a teprve následující den si promluvím s jejich autory a majiteli. Postupně se mi podaří vytipovat kolem padesáti soch, z nichž necelých čtyřicet si mohu dovolit následující den hotově zaplatit. Pět z nich, od mezinárodně uznávaných autorů, půjde do dobročinné aukce, 33 dalších ve vysoké kvalitě a rozmanitého stylu bude nabídnuto v Harare k přímému prodeji. Kromě potěšení, že mohu sochy vybírat, dotýkat se jich a představovat si je na výstavě, mne čeká ještě soukromý rozhovor s každým z autorů. Kromě toho, že potřebuji nastavit rozumné nabývací ceny, diskutujeme o reálné ceně každého kusu v Harare a současně vysvětluji, že celý výtěžek prodeje, bez ohledu na mou investici, tedy nákup, se vrátí do Tengenenge. Na dostavbu skutečné školky pro mé předškoláky. Mou myšlenku podporují ti, co mne znají v Tengenenge nejdéle - Amali Malola a jeho rodina, Nimrod Phiri a Josiah Manzi. Jejich kusy dostávám, respektive kupuji hluboko pod cenou, až se trochu stydím. Na druhé straně vím, jak si váží toho, že je mohu pozvat ke stolu. Máme horký čaj a krabici tatranek. Před odjezdem se dohodneme, že všechny sochy budou znovu přeleštěny a do týdne připraveny k převozu.

Několik následujících dnů v Harare trávím pobytem v archivu Národní galerie a listováním v mezinárodních katalozích. Snažím se dohledat, v kterých zemích mí autoři vystavovali a po večerech dávám dohromady jednoduchý výstavní katalog, pokud tedy jde proud. Na zahradě Mezinárodního Červeného kříže se snažím zahradníkům vysvětlit, jak vypadá rovně uříznutý špalek a dohaduji si dovoz nepálených cihel na vybudování zídek a koridoru. Stále prší. Samotné sochy přivážíme obrovským kamionem tři dny před výstavou a prší čím dál víc. Schůzky se mnou ruší z důvodu deště i novináři a tak je jen mobilem a mailem ujišťuji, že skutečně otevíráme dle pozvánek, to je v pátek 19. února 2010.


Malíř David Chinyama (vlevo) s PhDr. Marií Imbrovou a dalšími hosty aukce

Ten den ráno utírám veškeré sochy od deště, připevňuji popisky exponátů zatavené v laminátu a přestavuji zídky, které se po nočním přívalu trochu zbortily.

Vím, že už jsem nervózní, unavená a špinavá. Náhradní oblečení mám však s sebou a odhaduji, že 15 minut na toaletě mi k převleku bohatě stačí. V poledne se na parkovišti již tyčí obrovský stan na party, instaluje se večerní osvětlení a nastupují dobrovolníci s obrovskými firemními deštníky. Kolem třetí je jich tolik, že každá má socha by mohla mít svého osobního strážce s parapletem.

Ve čtyři vysvitne slunce a mé sochy házejí pablesky na všechny strany, ale moc si té krásy neužiji. Přijíždí oficiální aukční vyvolávač a představitelé národního Červeného kříže Zimbabwe, kteří se chtějí ujistit, že v okamžiku předání mou vybraných pěti soch, se ony stávají jejich majetkem. Mají mé plné ujištění, i na papíře.


Trudy Stewenson, velvyslankyně Zimbabwe v Senegalu s PhDr. Marií Imbrovou


A v pět začínáme, a slunce svítí a hřeje a objevují se první dámy v dlouhých šatech a Harare zažívá kulturní událost měsíce. Po půl hodině si již nevzpomínám, komu jsem byla představena a komu ne. V zahradě je na 150 lidí a mé sochy se mezi nimi ztrácejí, každopádně většina z nich je po hodině rezervovaná k následnému prodeji. Poctivě si to poznamenávám do svého šanonu. V šest hodin vypukne aukce a je více než úspěšná, uvedených pět soch bylo vydraženo za 1 389 USD. Teprve poté mám možnost pozdravit některé hosty a osobnosti. Zdravím se s českým CDA dr. Zahradníčkem a jeho paní, je tu pár českých krajanů, včetně malé Eli, další diplomaté a také sochař Dominic Benhura, zpěvák Oliver Mutukudzi, malíři David Chinyama, Lovemore Kambudzi, zástupci ministerstev, novináři a spousta dalších hostů z kulturních institucí. Kolem sedmé se stmívá, dvě třetiny soch jsou již zamluvené a večer končí až odchodem poslední skupinky hostů kolem desáté.

Výstava trvá v areálu zahrady ještě týden, ruším ji až den před svým odletem. Dvě třetiny soch byly zaplaceny a převzaty novými majiteli. Dominikovi Benhurovi, majiteli dolu v Tengenenge, který vesnici dlouhodobě sponzoruje, předáváme s reprezentantem Mezinárodního Červeného kříže v košíčku 2 050 USD na školku. Bankovky jsou vlhké, celý den totiž zase prší a mne se podařilo, že je vítr rozfoukal po zahradě. Dominic slibuje, že je před předáním ještě usuší. Loučíme se v dešti. Ráno odlétám ....

PhDr. Marie Imbrová
V Harare 27. 02. 2010

Poznámka z Čech: Průměrný plat státního úředníka v Zimbabwe v únoru 2010 činil 100 USD, vysokoškolský učitel pobíral 120 USD. Většina venkovského obyvatelstva žije s příjmem nižším než 1 USD na hlavu a den.


Odkazy: www.africancolours , www.allafrica.com , www.herald.co.zw , www.icrc.org



Leden 2010


Tříkrálové setkání pro děti z Tengenenge a akce "DÁREK NA DLANI", 06. 01. 2010

PhDr. Marie Imbrová pomáhá dětem ze sochařské kolonie Tengenenge v Zimbabwe už přes čtyři roky. Snaží se dostat k nim potřebnou lékařskou péči, učitele, podpořit vznik školy v odlehlé osadě, kde se děti od narození pohybují jen mezi lomem na kámen a sochařskou dílnou svých rodičů. Bez možnosti vzdělání nemají možnost dostat se za hranice kolonie a jsou nuceny sdílet osud svých rodičů.

Prodej umění vytvořeného sochaři z Tengenenge, známé kolonie, je ohrožen politickou nestabilitou země a odklonem zájmu evropských galeristů. Děti, jimž je vztah k sochařství dán do vínku místem narození, by mohly dosáhnout výš a dál, ale bez pomoci přístupu ke vzdělání to nejde.

První, neformální setkání všech, kdo chtějí, i třeba jen symbolicky, přiložit ruku k dílu, uspořádala PhDr. Marie Imbrová na Tři krále. Dne 6. ledna 2010 se sešli všichni, kdo se chtěli o dětech z Tengenenge a možnostech, jak jim pomoci, dozvědět víc. Smyslem večera nebylo pouhé setkání všech zájemců o činnost Klubu, ale také sbírka malých, původem českých hraček, nazvaná "DÁREK NA DLANI". Minimálně 50 z nich poté odveze PhDr. Imbrová během své únorové cesty přímo do Tengenenge. Na setkání proběhla neformální diskuze o záměrech a formách pomoci Klubu přátel Tengenenge, který zde byl oficiálně založen.

Více informací na
www.tengenenge.cz
Odkaz: www.cesky-dialog.net


PhDr. Marie Imbrová s dětmi v Tengenenge, 2008, foto: Eric Gauss



Zpět na:

Aktuality a projekty 2023


Archiv uskutečněných projektů:

Projekty 2022
, Projekty 2021 , Projekty 2020 , Projekty 2019 , Projekty 2018 , Projekty 2017 , Projekty 2016 , Projekty 2015 , Projekty 2014 , Projekty 2013 , Projekty 2012 , Projekty 2011 , Projekty 2010 , Projekty 2009


Úvodní stránka Archiv 2010 | Projekty 2010 | Tisk a ohlasy 2010 | Fotogalerie 2010 | Africké ozvěny 2010 | Mapování stránky

free website counter

Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku